Učenci in učiteljice podružnične šole Jezersko smo zadnja dva majska dneva preživeli na obisku v zamejstvu, v Zgoniku pri Trstu. S tamkajšnjo šolo, v kateri pouk poteka v slovenščini, tako kot našo pa jo obiskujejo učenci do 5. razreda, namreč že 11 let tkemo prijateljske vezi. Najpomembnejši del le-teh so – z izjemo koronskega obdobja vsakoletna – dvodnevna srečanja, izmenično v Zgoniku in na Jezerskem. Čeprav tokrat vreme ni bilo naklonjeno druženju na prostem in občudovanju obmorske narave, smo se v Italiji imeli lepo: tamkajšnjim šolarjem smo pripravili skoraj uro trajajoč nastop s predstavitvijo naše šole, skupaj smo igrali športne in družabne igre, gostitelji, ki so nam za eno noč odstopili šolo, da smo v njej prespali, pa so nam organizirali ogled Briške jame in gradu Miramare. Veselimo se že, da nam bodo Zgoničani prihodnje leto obisk vrnili.

Hvala smo Šolskemu skladu in Občini Jezersko, ki sta s kritjem stroškov avtobusnega prevoza šolarjem omogočila širjenje obzorij.

Petra Lombar Premru